YAZAR HAKAN BAYĞIN'IN '' RAYİHA '' KİTABI ÇIKTI

YAZAR HAKAN BAYĞIN'IN '' RAYİHA '' KİTABI ÇIKTI
YAZAR HAKAN BAYĞIN'IN '' RAYİHA '' KİTABI ÇIKTI

Merhaba kıymetli okur,

Adım Hakan, Erzurum doğumlu olup İstanbulda ikamet ediyorum. Her insan gibi benimde çocukluktan gelen ve gitgide olucak diye telaşa kapıldığım bir hayalim vardı. Günler geçtikçe ben bir adım daha o hayalime yaklaştığımı görüyordum. Bundan dolayı tatlı bir heyacan ile başbaşa kalmıştım.

Rayiha, sözlükte hoş koku anlamına gelir.Edebiyatımızda genel olarak koku yerine bazı şair ve yazarlar tarafından tercih edilen bir sözcük olmuştur. Bende bu güzel anlamına istinaden ruhlardan gelen hoş koku ibaresi ile zihinlerde kalan hoş koku ikilemini bu kitap içinde yoğurma ya gayret ettim. Bundan mütevellid yer yer hüznün veya melalin hakim olduğu mısraların içinde veya genel olarak çizdiğim melal tablosunun özüne bir arayış gizledim.

Eseri özetlemek gerekirse bazen bizi bir saçağın altında ıslak kalmış kimsesiz bir çocuğun sessiz nalişiyle baş başka bırakırken diğer yandan yağmurda ıslanmak için göğe ellerini açan naçar bir insanın tasvirini bize sunmaktadır. Eser bu hüzün tasavvurunu bize gösterirken bir diğer yandan vuslat temini sürekli tekerrür ediyor. Çünkü dünya hayatı insanlar için bir bekleyiş bir arayıştır. Bende bu temlere değinirken genel itibariyle vuslat hakikatine değindim.

Genel olarak Rayiha, insanın çeşitli ruh halleridir. Yalnızlığı, çaresizliği umutsuzluğu ele alan bir eserdir. Zaten şairleri ve yazarları besleyen hakikat hiç şüphesiz gamdır.

                                                                                                    Hakan Bayğın

 

 


Haber Merkezi
30.09.2021

Diğer Haberler