KONUK ŞAİRİMİZ BİRSEN EKER

KONUK ŞAİRİMİZ BİRSEN EKER
Konuk Şair hakkında ön bilgi : (Birsen Eker) Şair Saliha inan ile söyleşi 
 
 Hoş geldiniz sayın, şair ; Birsen Eker 
 
Saliha Hocam, hoş buldum. Öncelikle bu söyleşi'de bana yer verdiğiniz için yayında ve yapımda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
 
*Şair Birsen hanım kimdir?
Tanımak isteriz.
 
Doğaya, hayvanlara, Ailesine sevdiklerime özlemle yazan 12 Ocak 86 yılında Kırşehir Merkezde dünyaya geldim .İlk okul yıllarında katılmış olduğu şiir yarışmasında kazanmış olduğu kalem ile yazmaya başladım. 
Takı tasarımı ve Muhasebe gibi çeşitli işlerde çalışmıştım ve geçirmiş olduğu ameliyat sonrası kemoterapi gördüm kanserle mücadele ediyorum  ve şu an çalışmamaktayım. Yinede yazmaktan kopmamaktayım. 
 
Önce Vatan Edebiyat Yelpazesi, Gaziantep Olay Gazetesi ve Van'da Bugün gazetesinde ve Gaziantep yenihaber gazetesi köşesinde yazar şairim  şiir deneme yazı yazmaktayım.
 
2021 yılı Nisan ayında kendim kurmuduğum olduğu Be Fanzin ve Birsen Fanzin e dergileri bulunmaktadır.
 
Aşk-ı Kalem, Can Kırıkları, Uluslararası Şair Bakışlı Kalemler Antolojisi, Şiir seli 2. Ve Eccstatic Edebiyat sanat grubunun  halen satışta olan Damla kitabında yer aldım. 
 
Peki Şair Birsen hanım teşekkür ederiz yine bir soru sorayım okuyanlar merak ettiği için soruyorum..
 
* Şiir adına söylenen o kadar söz varki, yine de klasik sorularımızdan başlayalım. Şiir nedir, şair kimdir? Şiirlerinizde hasret ve doğa sevgisi var. Bunun bir nedeni var mıdır?
 
Şiir benim için,içimde yaşadığım heyezanların dışa vurum şekli yani dile getiriş şeklim, özlemim, hasretim, aşkı, acıyı vede sevinçlerin birsenin kaleminde satırlaşması umudun ışığa varış şeklidir.
 
 
Şair : benim için saydığım tüm seçenekler olmakla birlikte mahyamızda bulunan bazen bir türkünün ezgisi,bazen bir rüzgarın esintisi,bazen bir veda hikayesi,bazen ve bazenlerle devam etmektedir.Sonsuz duygu bütünlüğüdür. İçindeki sızıdır. Bazen şiirlerimde veya eserlerimde hasretlik çektiğim babam veya buruk bir hikayeyi kaleme alıyorum. Bazen iç sesi . Kendi iç dünyamla bağdaştırıyor oluşum günlük hayatta yaşamış olduğumuz sıkıntılarda olmuş olabiliyor bazen bir yangın bir savaş. Bazen bir hayvan sevgiside olabiliyor.
 
 
*  Peki yine güzel bir cevap  Şair Birsen hanım,inanın çok mutlu oldum sizinle yapmış olduğum söyleşi için yine bir soru herkesin yazdığı şiir  sizce insanların okuduğunda değiştirir mi? Nasıl etkiler yada her şiiri okur musunuz?
 
Saliha Hocam güzel bir konuya değindik inanın her yazıyı okumak istiyorum vakit bula bilsem her şairin şiirini  okumak isterim.Her yüreğin ayrı rengi var,her kalbin ayrı kederi var yada sevinci insanları dinlemek ve yazdıklarını okumak benim için önemli saygı gereği her yüreğe önem arz etmek gerekir.
 
*  Çok teşekkür Şair Birsen hanım ne kadar etkileyi güzel sözler inanıyorum ki tüm dünya dinlemeyi ve okumayı kendine özen gösteren bir dünya olmasını temennimizdir.
 
Şair Birsen hanım Sizi ne anlatır yada hangi şiir yada sanatsal acıdan ne tamamlar? 
 
Değerli hocam beni şiir tamamlar ben şiir ile bütünüm dizeler ya ağlar ya güler beni her zaman şiir tamamlar.
 
 
*  Teşekkür ederim  Şair Birsen hanim ne güzel bir yürek ki şiir ile bütünleşmiş her zaman var olun inşallah. 
 
Ben teşekkür ederim değerli Saliha hocam  Şiir ve Edebiyata katkıda bulunacağımı düşündüğüm bu güzel söyleşi programına beni de kattığınız için teşekkür ederim. Sağ olun, var olun. Ve iki şiirim ile sözlerime bitirim  vermek istiyorum yine güzel söyleşide bulunmak dileği ile Sevgi ve saygılarımla Saliha hocam. 
 
 
 
Seviyorum işte seni 
 
Seviyorum işte seni
Boynu bükük bir papatya gibi
Rüzgarda saklanacak kadar
Seviyorum işte seni
 
Karanlık gecemin yıldızı
Umutsuz dünyamın gün ışığı
Beyhude ömrümün en derin neşesi
Seviyorum işte seni
 
Bütün gece gökyüzünü seyrettim
Yıldızları saydım.
Seninle yaşadığım o mutlu günlerimi
Onlata anlattım.
Gökyüzü dahi bu sersem halime acıdı.
Bütün gece ağladı durdu.
 
Anlatsam derdim dinler misin?
Bu boynu bükük papatyayı
Biraz olsun sever misin?
Seni bilmiyorum ama
Kendi kendime şarkı söyleyip duruyorum
Ne yapayım, seviyorum seni işte...
 
Birsen Eker
 
 
 
 
 
Garip
 
Almış başını gidiyor çoktan
Ne çabuk geldi de geçiyor zaman.
Savruldu yapraklar
Yaş ilerledikçe
Göz görmez oldu.
Göz görmeyince
Gönül katlandı durdu.
Türküler mırıldandım
Sessiz sedasız.
Bir sevda tükendi
Garip bir tür.
Ben çektiğimi yazdım
Aldanmasın hiçbir kul.
Hem okusun, hem çalışsın
Her bir kız çocuk
El evine gidince
Bir güvencesi olsun.
Dönerken yüzleri gülsün.
Kalmasın kızın gözü yaşlı
Üzgün üzgün...
 
Birsen Eker
 
 
 
 
 
  *    Teşekkür ederim. Şair Birsen hanım, 
programın sonuna yaklaştık efendim. Sohbetinize doyum olmadı, bir daha söyleşide buluşmak dileği ile sayın kıymetli okurlarımız yine bir söyleşinin sonuna gelmekteyiz yine buluşmak dileği ile saygı ve sevgilerimizle…
 
 
 
 
 

Haber Merkezi
05.10.2021