Kıdem tazminatı sorunu birlikte çözülecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Süleyman Soylu, "Herkes şunu bilsin ki kıdem tazminatı konusunda tüm sosyal  tarafların değerlendirmeleri, görüşleri masada olacak ve Türkiye bu kıdem  tazminatı sorununu çözebilecek adımları hep birlikte atacaktır&
Kıdem tazminatı sorunu birlikte çözülecek

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) her yıl hükümet, işçi ve işveren  temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ve bu yıl 105.'si düzenlenen ILO  Konferansı için İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Süleyman Soylu,  AA muhabirinin  sorularını yanıtladı.
Türkiye'nin son 14 yılda çalışma hayatı ve sosyal güvenlik sisteminde  çok önemli adımlar attığını, reformlar ve değişimler ortaya koyduğunu anlatan  Soylu, çalışma hayatı ve sosyal güvenlik sisteminin sürekli kendi içinde dinamizm  arz ettiğini ve bu nedenle de taleplere, beklentilere ve rekabetlere yetişmek  gerektiğini söyledi. Soylu, şöyle konuştu:
"Kıdem tazminatı konusu Türkiye için çok önemli bir sosyal yaradır.  Bir tarafta kıdem tazminatını alamayanlar ve kıdem tazminatı veremeyenler, diğer  tarafta ise emeğinin karşılığını kısmen alabilenler ve alamayanlar var ve bu  durum çalışma hayatı içinde yaşanan bir sorun olmaya devam ediyor. Bizim de  hükümet olarak özellikle de sessiz çoğunluğun durumuna tercüman olmak için çözmek  zorunda olduğumuz önemli bir alan.
Önümüzdeki günlerde Sayın Başbakanımızın başkanlığında Ekonomi  Koordinasyon Kurulu'nda bunlar masaya yatırılacak. Kendi bakanlığımız çerçevesi  içinde bir master çalışma yapmış durumdayız. Dünyadaki çalışmalar ve bu alandaki  gelişmeler nasıl seyrediyor, bunun Türkiye'ye uyarlanması ve Türkiye'nin genel  çalışma hayatının bunu karşılaması nasıl olur, bugüne kadar kıdem tazminatıyla  ilgili çalışanların ve işçilerin söyledikleri nelerdir, sendikaların söyledikleri  nelerdir, biz onlara yönelik nasıl bir cevap vermeliyiz gibi tüm gri alanlara  cevap veren en kapsamlı kıdem tazminatı çalışmasını yaptık ama bu sadece bir  başlangıç."
'İŞVERENLER VE HÜKÜMET HEP BİRLİKTE...'
Kıdem tazminatı ile ilgili çalışmaları öncelikle Ekonomi Koordinasyon  Kurulu'na önereceklerini ve orada tartışarak sosyal diyalog penceresi  açacaklarını belirten Soylu, şöyle devam etti:
"Çalışanlarımız, işverenler ve hükümet hep birlikte bir araya  geleceğiz ve bunu kamuoyuna sunacağız. Muhalefet partileri ile bir araya  geleceğiz ki en önemli meselelerden birisi budur. Bunu TBMM'ye getirmeden önce  bilmenizi istiyoruz ki olgunlaştıracağız. Olgunlaştırmadan bu adımı atabilmemiz  mümkün değildir, nasıl esnek çalışma konusunda ortak uzlaşmayı son dakikaya kadar  tüketme gayreti ortaya koymuşsak ve burada samimiyetimizi ortaya koymuşsak,  herkes şunu bilsin ki kıdem tazminatı konusunda tüm sosyal tarafların  değerlendirmeleri, görüşleri masada olacak ve Türkiye bu kıdem tazminatı sorununu  çözebilecek adımları hep birlikte atacaktır." Kıdem tazminatı konusunda hangi modelin uygulanacağına ilişkin soruya  ise Soylu, şu yanıtı verdi:
"Her modelin kendine ait uyarlanabilecek bir tarafı söz konusu ama tam  tekabül etmiş, 'İşte tam bu bizim modelimizdir' diyebileceğimiz bir model yok.  Brezilya modelinden Şili modeline, Avusturya, Almanya, Fransa gibi Avrupa'daki  tüm ülkelerin modellerini inceledik. Bu incelenen modellerde, çalışan kesimimizin  birtakım talepleri var, o talepleri karşılayan tecrübeler söz konusu, işveren  kesiminin talepleri var, hükümet olarak bizim taleplerimiz var. Bütün bunlardan  elde ettiğimiz tecrübeyi bir birikimle ortaya koyacağız."
"HATA YAPMAK İSTEMİYORUZ"
Kıdem tazminatı konusunda Dünya Bankası ile de iyi bir çalışma ortaya  koyduklarını ifade eden Soylu, "Kıdem tazminatı konusunda hata yapmak ve bir  aksaklık ortaya koymak istemiyoruz. En kapsamlı çalışmayı yaptık ama bunun sosyal  taraflarla diyaloğa muhtaç olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum." diye  konuştu.
ILO 10. AVRUPA BÖLGE TOPLANTISI İstanbul’DA YAPILACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ILO'nun 10. Avrupa  Bölge Toplantısı’nın 2017 yılında İstanbul’da yapılacağını belirterek, şunları  söyledi:
"Bizim için çok önemli bir sınav olacak. Önümüzdeki yıl buradaki tüm  ülke bakanlarını ve çalışma dünyasını İstanbul'da ağırlamaktan, uluslararası  anlamda çok prestijli bir toplantıyı Türkiye'de yapmaktan onur duyacağız. Önemli  kararların oluşacağı bir toplantıya ev sahipliği yapmak, Türkiye'de yapılacak bu  toplantının çalışma dünyasına sağlayacağı sinerji ve bizim buradan elde  edeceğimiz sonuçlar itibarıyla da çok önemli."


Milliyet
03.06.2016


Diğer Haberler