GİRİŞİMCİ İŞKADINI FATMA KARAKOÇ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

GAZİANTEP SANAYİSİNİN BAŞARILI İŞKADINI FATMA KARAKOÇ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
GİRİŞİMCİ İŞKADINI FATMA KARAKOÇ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

8 Mart; ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi için; eğitim, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerini yükselttikleri MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR.

Bu nedenle kadın mücadelesi aynı zamanda eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesidir. Eğitim, iş alanı ve dahi pek çok konuda ortaya çıkan fırsat eşitsizliğini 21. YY şartlarında görüyor olmaktan esef duyuyor, bu düzenin değişmesi için elimizi taşın altına koyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

İş dünyasında, kamuda, siyasette yer alan herkesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine öncelik vermeye davet ediyoruz. Kadına yönelik şiddet ile kadının eğitime, çalışma hayatına ve siyasete katılımındaki engeller sadece kadın sorunu değil, "toplum sorunu"…

Ortak amacımız, nüfusun yarısını oluşturan kadınları diğer yarısı ile eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmek olmalı. Kız çocuklarımızın eğitimine verilen önem ve yapılan yatırım, yarının güçlü toplumu ve üretken ekonomisini mümkün kılacak.

Çalışma yaşamı başta olmak üzere her alanda çeşitlilik önemli çünkü farklılıklar engel değil, başarı demek. Cinsiyet eşitliği sağlanmış bir çalışma yaşamının çok daha demokratik, rekabetçi ve başarılı olacağına inanıyoruz.Kadınların gücünü hayatın her alanına eşit katmalıyız.

“Tek kanatla uçamayız.”

Erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle, kadına yönelik şiddet ve benzeri, insan onurunu zedeleyen her türlü haksızlığa karşı demokrasi ve adaletle mücadele edeceğimiz, toplumsal huzurun tesis edildiği günlere erişme temennisiyle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

 

Editör : Ufuk DAĞLI


Haber Merkezi
08.03.2022

Diğer Haberler