EMO 'dan Tarife Önerisi

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren kademeli tarifede uygulanan ve 210 KWH’ye yükseltilen tarife sınırının 250 KWH’ye yükseltilmesi önerisinde bulundu.
EMO 'dan Tarife Önerisi

EMO’dan tarife önerisi…

1 Ocak tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan elektrikte kademeli tarife, vatandaşın faydasına olmadı.

İlk düzenlemede 150 KWH sınırı konulan, bu sınırın aşılmasının ardından yüzde 50 ila yüzde 120 oranında zamların uygulandığı Kademeli Tarifeye vatandaşın, esnafın ve sanayicinin tepkisi büyük olmuştu.

YÜKSEK FATURALAR CAN YAKIYOR! Elektrik faturaları üzerinden oluşan tepkiler sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarife sınırının 210 KWH’ye yükseltildiğini açıkladı.

Yeni düzenleme ile birlikte elektrik faturalarının neden olduğu sıkıntıların bir nebzede olsa düşmesi bekleniyor. Öte yandan sanayici ve ticarethanelere yönelik uygulanan tarifelerle ilgili bir değişiklik yapılmamasına tepkiler devam ediyor.

Özellikle esnaf, kademeli tarifenin neden olduğu yüksek faturalardan dertli. Bu nedenle kademeli tarifede esnafa yönelik bir kademe oluşturulması isteniyor.

“TARİFE SINIRI ARTIRILMALI”

Elektrikte kademeli tarife tartışmaları devam ederken Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, kademeli tarifede yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Arıkan, daha önce yaptıkları açıklama ile 150 KWH olan tarife sınırının 250 KWH’ye çıkarılması yönünde öneride bulunduklarını kaydetti. Arıkan, “Açıklamamızın ardından tarife sınırı 150 KWH’den 210 KWH’ye çıkarıldı. Ancak biz tarife sınırının 250 KWH olarak düzenlenmesi kanaatindeyiz.”

“250 KHW, 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAKTIR”

Açıklamalarını sürdüren Arıkan, “En az 4 kişilik bir aileyi düşünecek olursak, elektrik faturalarında tarife limitinin 210 KWH yerine 250 KHW’a çıkarılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Bu takdirde 250 KWH elektrik tüketen 4 kişilik bir aile, elektrik enerjisi tüketme konusunda ihtiyaçlarını normal düzeyde karşılayabilecektir.

Bu tarife elektrikle ısınma, klima kullanımı, elektrikle sıcak su karşılama durumlarını kapsayan konfor tüketimi yoksa, bu oran aileler için yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Editör : ufuk DAĞLI 


Haber Merkezi
15.02.2022

Diğer Haberler