Baklavacıların yüzü gülüyor

Baklavacıların yüzü gülüyor
Baklavacıların yüzü gülüyor

Kafe, restoran gibi işletmeler kapasitelerinin yüzde 50’si kadar müşteri kabul etmesiyle beraber baklava satışlarında da gözle görülür bir artış yaşanmaya başlandı. Aileleriyle birlikte dışarıda yemek yemeyi özleyen vatandaşlar esnafın da yüzünü güldürdü. 

Gaziantep’te baklavacılar ise kapasitelerini yüzde 50 arttırdı. Özellikle kafe restoranların açılmasıyla kendilerine talebin arttığını ifade eden Antepsan Baklavanın ustası Ömer Kozan, yoğun bir mesai harcadıklarını söyledi.

BAKLAVAYA TALEP ARTTI

Antepsan Baklavanın ustası Ömer Kozan, “Kontrollü Normalleşmenin ardından işlerimizde bir artış olmaya başladı. Tüm ekibimizle sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlıyoruz. Şuanda yoğun bir siparişimiz var. İnsanlar kendi evlerinde de tatlı yapıyor. Ama bir yerde ailesiyle birlikte oturamıyorlardı. Tabi normalleşmeyle beraber vatandaşlar aileleriyle beraber dışarıda da oturarak yemek yemeye başladı, buda bize olumlu olarak yansıyor. Pandemi döneminde hem müşteriler hem de biz sıkıntı yaşadık. Şuanda çok şükür sıkıntımız kalmadı. Kargo veya gel al yapıyorduk ama şuan restoranlara, kafelere de sipariş alıyoruz.

Bizde bu siparişlere yetişmek için ekiplerimizle birlikte hummalı bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

BAKLAVA'DA ÖNCÜ İSİM 'ANTEPSAN'

Tek amaçlarının kaliteli baklava yapmak olduğunu söyleyen Antepsan Baklava ustası Ömer Kozan, “Bizim baklavada tek düşüncemiz kalitedir. Fıstık ve yağımızı yılda bir kez temin ediyoruz. Baklavanın olmazsa olmazı ustalığı ve malzemesidir.

Özellikle sert buğday unu kullanmak lazım. Biz baklavamızda hiçbir zaman katkı maddesi kullanmıyoruz. Her şeyimiz doğaldır. Amacımız kaliteli ürünü Gaziantep ve tüm Türkiye’ye yetiştirebilmek” diye konuştu.


Haber Merkezi
01.04.2021

Diğer Haberler